Z życia parafii - Aktualności

Święcenie pokarmów

Święcenie pokarmów

W Wielką Sobotę błogosławi się pokramy na stół wielkanocny. Wierni przynoszą do kościoła koszyczki z pokarmami. Przepełnieni wielkanocną radością, zasiądziemy do świątecznego stołu i podzielimy się wzajemną życzliwością przy składaniu sobie życzeń.
czytaj więcej
Wielki Piątek 29 marca 2024 r.

Wielki Piątek 29 marca 2024 r.

Wielki Piątek jest dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza święta. W kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej. Jest to dzień krzyża, ciszy, postu i modlitwy. Celebrant i asysta wchodzą w ciszy do kościoła. Przed ołtarzem przez chwilę leżą krzyżem, a po modlitwie wstępnej czytane jest proroctwo. Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja krzyża. Zasłonięty filotowym materiałem krzyż wnosi się przed ołtarz. Celebrans stopniowo odsłania ramiona Krzyża i śpiewa trzykrotnie: ,,Oto drzewo Krzyża, na których zawisło zbawienie świata''. Po adoracji Krzyża z ciemnicy przynosi się Najświętszy Sakrament i wiernym udziela się Komunii. Ostatnią częścią Liturgii Wielkiego Piątku jest procesja do Grobu Pańskiego. Na ołtarzu umieszconym przy Grobie wystawia się Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem - symbolem całunu, w którym owinięto ciało zmarłego Chrystusa.
czytaj więcej
Wielki Czwartek 28 marca 2024 r.

Wielki Czwartek 28 marca 2024 r.

W Wielki Czwartek Kościół wspomina ustanowienie dwóch Sakramentów: Eucharystii i Kapłaństwa. Jest to pamiątka Ostatniej Wieczerzy. Po zakończonej Eucharystii wierni trwali na modlitwie. Podczas Adoracji wspominają ostatnie chwile Jezusa przed męką i śmiercią na krzyżu. Czuwanie modlitewne trwało do godz. 22:00.
czytaj więcej
Święte Triduum Paschalne

Święte Triduum Paschalne

Święte Triduum Paschalne - 28 - 29 - 30 - 31.03.2024

Wielki Czwartek

Msza Wieczerzy Pańskiej - godz. 18.00
Adoracja Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy do godz. 22.00

Wielki Piątek
Koronka do Miłosierdzia Bożego - godz. 15.00
Liturgia Męki Pańskiej - godz. 18.00
Adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 22.00

Wielka Sobota
Święcenie pokarmów godz. 9.00 - 13.00 (co 30 minut)
Drugi dzień Nowenny przed świętem Miłosierdzia Bożego - godz. 15.00
Liturgia Wigilii Paschalnej godz. 19.00 (zabierzmy ze sobą świece)
Adoracja Najświętszego Sakramentu do Rezurekcji

Na czas trwania Triduum Paschalnego zachęcamy do wzięcia ze sobą śpiewników.

Niedziela Zmartwychwstania
Rezurekcja godz. 6.00
Msze święte godz. 9.00, 11.00, 18.00
czytaj więcej
Niedziela Palmowa 24 marca 2024 r.

Niedziela Palmowa 24 marca 2024 r.

Niedziela Palmowa to świeto upamiętniające wjazd Jezusa do Jerozolimy. Jest to pierwszy dzień Wielkiego Tygodnia, który kończy się w Niedzielę Męki Pańskiej. W Niedzielę Palmową wierni przynoszą do kościoła palmy, które są święcone przez Kapłana. Po czym wierni z poświęconymi palmami biorą udział w procesji dookoła kościoła.
czytaj więcej